S80 75" QLED 4K Smart TV – 120Hz with Fire TV & Freely (H75S80GUF)
£749.99
S80 Series – Vibrant QLED colour, ultra-smooth gaming and effortless streaming in one. Available in 5 screen sizes: 43"/50"/55"/65"/75"
-
75" CINEMATIC – Big-screen home cinema immersion
- 4K QLED – Billion+ vivid colours with sharp, lifelike clarity
-
GAME MODE – Auto-optimised visuals with 120Hz DLG for smooth gameplay
- DOLBY AUDIO – Rich, immersive sound throughout
- FIRE TV – Smart recommendations, pick up where you left off
- FREELY – Live & on-demand TV. No aerial needed
-
PRESS & ASK ALEXA – Voice control for your content, no endless scrolling
Technical Specifications
Main Features
| Product name / Commercial code | H75S80GUF |
| Product code | 36200171 |
| EAN Code | 6976454836523 |
| Manufacturer | Qingdao Haier Optronics Co. Ltd. |
| Screen Size (inch) | 75 |
| Panel Technology used | QLED |
| Resolution | 3840*2160 |
| Panel definition | 4K |
Display
| Panel Type | D-LED |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR10 | Yes |
| Multi-Picture Modes | User |
| Energy Saving | Yes |
| MEMC | Yes |
| Colour Gamut | QLED |
| Screen diagonal (cm) | 189 |
Smart TV
| Smart TV | Fire TV |
| HBBTV | Yes (function only) |
Sound
| Watts/Channel (7% THD) | L+R: (9.5W+9.5W) |
| Multi-Audio Modes | User |
Connectivity
| HDMI Input | 3 HDMI 2.1 ( Compliance with 4K 60HZ &one with eARC) |
| USB ports | 2 (USB 2.0) |
| WIFI | WIFI 2.4G&5G |
Performance and Consumption
| Energy efficiency class | E |
| On mode power demand in Standard Dynamic Range (SDR) - W | 105 |
| Energy efficiency class in High Dynamic Range (HDR) mode | G |
| On mode power demand in High Dynamic Range (HDR) mode - W | 210 |
Dimensions
| Product height (mm) | 1027.5 |
| Width of the product (mm) | 1667.7 |
| Full product depth (mm) | 398.7 |
| Packaged Product Height (mm) | 1103 |
| Width of the packed product (mm) | 1840 |
| Packaged Product Depth(mm) | 164 |
| Net weight (kg) | 19 |
| Net Weight (W/OStand) | 18.7 |
| Gross weight (kg) | 27.7 |
FAQs
How to Unpair and Pair TV Remote?
How to find instruction manual & user guide?
How to register my 2-year TV warranty?