S90 75" 4K QLED AI Smart TV – 240Hz with Fire TV & Freely (H75S90GUF)
£899.99
Register for Early Access
S90 Series – Ultimate performance in picture, sound and gaming, where detail comes alive, sound feels immersive, and gameplay reaches full speed. Available in 4 screen sizes: 55"/65"/75"/85"
-
75" PANORAMIC – Expansive, cinematic-scale viewing
- 4K QLED with AI Picture Quality Processor – AI-powered clarity, depth and lifelike realism
- GAME MASTERY – 240Hz DLG* for ultra-smooth, ultra-fast gameplay
- DOLBY ATMOS – 3D immersive sound that surrounds you
- SOUND BY KEF – Precision-tuned audio with exceptional clarity and detail
- FIRE TV – Smart recommendations, pick up where you left off
- FREELY – Live & on-demand TV. No aerial needed
-
PRESS & ASK ALEXA – Voice control for your content, no endless scrolling
Technical Specifications
Main Features
| Product name / Commercial code | H75S90GUF |
| Product code | 36200177 |
| EAN Code | 6976454836349 |
| Manufacturer | Qingdao Haier Optronics Co. Ltd. |
| Screen Size (inch) | 75 |
| Panel Technology used | QLED |
| Resolution | 3840*2160 |
| Panel definition | 4K |
Display
| Panel Type | D-LED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR10 | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Multi-Picture Modes | User |
| Energy Saving | Yes |
| MEMC | Yes |
| Colour Gamut | QLED |
| Screen diagonal (cm) | 189.2 |
Smart TV
| Smart TV | Fire TV |
| HBBTV | Yes (function only) |
Sound
| Surrounding Sound (Simulate) | Yes |
| Dolby Atoms | Yes |
| Watts/Channel (7% THD) | 2*10W+20W |
| Multi-Audio Modes | User |
Connectivity
| HDMI Input | 2 HDMI 2.1 (with 4K 60HZ) + 2 HDMI 2.1 (one with eARC) |
| Headphone Jack | 1 |
| USB ports | 1 (USB 3.0) |
| Bluetooth | 5.2 |
| WIFI | wifi6 |
| Ethernet LAN | 1 |
Performance and Consumption
| Energy efficiency class | E |
| On mode power demand in Standard Dynamic Range (SDR) - W | 105 |
| Energy efficiency class in High Dynamic Range (HDR) mode | G |
| On mode power demand in High Dynamic Range (HDR) mode - W | 220 |
Dimensions
| Product height (mm) | 993.5 |
| Width of the product (mm) | 1667.3 |
| Full product depth (mm) | 416.5 |
| Packaged Product Height (mm) | 1104 |
| Width of the packed product (mm) | 1805 |
| Packaged Product Depth(mm) | 180 |
| Net weight (kg) | 26.2 |
| Net Weight (W/OStand) | 25.5 |
| Gross weight (kg) | 33.5 |
FAQs
How to Unpair and Pair TV Remote?
How to find instruction manual & user guide?
How to register my 2-year TV warranty?