S90 65" 4K QLED AI Smart TV – 240Hz with Fire TV & Freely (H65S90GUF)
£699.99
Register For Early Access
S90 Series – Ultimate performance in picture, sound and gaming, where detail comes alive, sound feels immersive, and gameplay reaches full speed. Available in 4 screen sizes: 55"/65"/75"/85"
-
65" IMMERSIVE – Room-filling entertainment experience
- 4K QLED with AI Picture Quality Processor – AI-powered clarity, depth and lifelike realism
- GAME MASTERY – 240Hz DLG* for ultra-smooth, ultra-fast gameplay
- DOLBY ATMOS – 3D immersive sound that surrounds you
- SOUND BY KEF – Precision-tuned audio with exceptional clarity and detail
- FIRE TV – Smart recommendations, pick up where you left off
- FREELY – Live & on-demand TV. No aerial needed
-
PRESS & ASK ALEXA – Voice control for your content, no endless scrolling
Technical Specifications
Main Features
| Product name / Commercial code | H65S90GUF |
| Product code | 36200178 |
| EAN Code | 6976454836332 |
| Manufacturer | Qingdao Haier Optronics Co. Ltd. |
| Screen Size (inch) | 65 |
| Panel Technology used | QLED |
| Resolution | 3840*2160 |
| Panel definition | 4K |
Display
| Panel Type | D-LED |
| Refresh Rate | 144Hz |
| HDR10 | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Multi-Picture Modes | User |
| Energy Saving | Yes |
| MEMC | Yes |
| Colour Gamut | QLED |
| Screen diagonal (cm) | 163.8 |
Smart TV
| Smart TV | Fire TV |
| HBBTV | Yes (function only) |
Sound
| Surrounding Sound (Simulate) | Yes |
| Dolby Atoms | Yes |
| Watts/Channel (7% THD) | 2*(10W+10W) |
| Multi-Audio Modes | User |
Connectivity
| HDMI Input | 2 HDMI 2.1 (with 4K 60HZ) + 2 HDMI 2.1 (one with eARC) |
| Headphone Jack | 1 |
| USB ports | 1 (USB 3.0) |
| Bluetooth | 5.2 |
| WIFI | WIFI6 |
| Ethernet LAN | 1 |
Performance and Consumption
| Energy efficiency class | E |
| On mode power demand in Standard Dynamic Range (SDR) - W | 85 |
| Energy efficiency class in High Dynamic Range (HDR) mode | G |
| On mode power demand in High Dynamic Range (HDR) mode - W | 180 |
Dimensions
| Product height (mm) | 863.2 |
| Width of the product (mm) | 1445.3 |
| Full product depth (mm) | 340.4 |
| Packaged Product Height (mm) | 985 |
| Width of the packed product (mm) | 1630 |
| Packaged Product Depth(mm) | 135 |
| Net weight (kg) | 17 |
| Net Weight (W/OStand) | 16.6 |
| Gross weight (kg) | 23.6 |
FAQs
How to Unpair and Pair TV Remote?
How to find instruction manual & user guide?
How to register my 2-year TV warranty?