K85 55" 4K LED Smart TV – 120Hz with Fire TV & Freely (H55K85GUF)
£349.99
Register For Early Access
K85 LED Series – Clear 4K picture, smooth performance and easy entertainment in one. Available in 3 screen sizes: 43"/50"/55"
- 55" BALANCED – Ideal size for everyday entertainment
- 4K HDR10 – Vivid, lifelike picture quality
- LOW BLUE LIGHT – Comfortable viewing for longer sessions
- GAME MODE – Auto-optimised visuals with 120Hz DLG for smooth gameplay
- DOLBY AUDIO – Rich, immersive sound throughout
- FIRE TV – Smart recommendations, pick up where you left off
- FREELY – Live & on-demand TV. No aerial needed
-
PRESS & ASK ALEXA – Voice control for your content, no endless scrolling
Technical Specifications
Main Features
| Product name / Commercial code | H55K85GUF |
| Product code | 36200180 |
| EAN Code | 6976454836448 |
| Manufacturer | Qingdao Haier Optronics Co. Ltd. |
| Screen Size (inch) | 55 |
| Panel Technology used | LED |
| Resolution | 3840*2160 |
| Panel definition | 4K |
Display
| Panel Type | D-LED |
| Active Screen Area (inch) | 54.6 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| HDR10 | Yes |
| Multi-Picture Modes | User |
| Energy Saving | Yes |
| MEMC | Yes |
| Colour Gamut | Normal |
| Screen diagonal (cm) | 139 |
Smart TV
| Smart TV | Fire TV |
| System | Android 14 |
| Applications Google Play Store | Yes |
| Applications Google Assistant | Yes |
| Chromecast | Yes |
| HBBTV | Yes (function only) |
Sound
| Surrounding Sound (Simulate) | Yes |
| dbx-tv | Yes |
| Watts/Channel (7% THD) | 2* 12W Speaker + 2* 9.5W |
| Multi-Audio Modes | User |
Connectivity
| HDMI Input | 4* HDMI 2.1 |
| Tuner Input | 2 |
| Headphone Jack | 1 |
| USB ports | 2 (USB 2.0) |
| Bluetooth | 5.1 |
| WIFI | Wi-Fi 5,dual-band(2.4GHz/5GHz), 2T2R, 802.11 a/b/g/n/ac |
| Composite Input | 1 |
| Shared Audio Input | 1 (Shared with Composite Input) |
| Ethernet LAN | 1 |
Performance and Consumption
| Energy efficiency class | E |
| On mode power demand in Standard Dynamic Range (SDR) - W | 60 |
| Energy efficiency class in High Dynamic Range (HDR) mode | F |
| On mode power demand in High Dynamic Range (HDR) mode - W | 74 |
Dimensions
| Product height (mm) | 775.5 |
| Width of the product (mm) | 1226 |
| Full product depth (mm) | 322.6 |
| Packaged Product Height (mm) | 830 |
| Width of the packed product (mm) | 1385 |
| Packaged Product Depth(mm) | 121 |
| Wall Mounts Standard(VESA) [mm] | 300x200 |
| Net weight (kg) | 9.4 |
| Net Weight (W/OStand) | 9.3 |
| Gross weight (kg) | 13.5 |
FAQs
How to Unpair and Pair TV Remote?
How to find instruction manual & user guide?
How to register my 2-year TV warranty?